People-old

Meteorologiska institutionen (MISU)

Name Title E-mail/Telephone
Aldama Campino, Aitor Doktorand aitor.aldamacampino@misu.su.se 08‑162416
Bardakov, Roman Doktorand roman.bardakov@misu.su.se 08‑162419
Baró Pérez, Alejandro Doktorand alejandro.baro-perez@misu.su.se 08‑161735
Bender, Frida Biträdande lektor frida.bender@misu.su.se 08‑161082
Benze, Susanne Postdoktor susanne.benze@misu.su.se 08‑164345
Beran, Jakob Doktorand jakob.beran@misu.su.se 08‑161379
Berglund, Sara Doktorand sara.berglund@misu.su.se 08‑162406
Broman, Lina Doktorand lina.broman@misu.su.se 08‑164340
Broomé, Sara Doktorand sara.broome@misu.su.se 08‑162350
Bulatovic, Ines Doktorand ines.bulatovic@misu.su.se
Böö, Sebastian Lic sebastian.boo@misu.su.se
Caballero, Rodrigo Professor i dynamisk meteorologi rodrigo@misu.su.se 08‑164349
Chafik, Léon Forskare leon.chafik@misu.su.se 08‑164006
de Haan, Albert Ekonom adh@misu.su.se 08‑164331
Dekker, Evelien Doktorand evelien.dekker@misu.su.se 08‑164325
Dey, Dipanjan Doktorand dipanjan.dey@misu.su.se 08‑164333
Dillner, Joachim Forskningsingenjör joachim.dillner@misu.su.se 08‑162410
Dimitrelos, Antonios Doktorand antonios.dimitrelos@misu.su.se 08‑162411
Döös, Kristofer Professor i Klimatmodellering doos@misu.su.se 08‑161734
Ekman, Annica Professor i meteorologi annica@misu.su.se 08‑162397
Engström, Sara Administrativ chef sara.engstrom@misu.su.se 08‑164353
Ericson, Susanne Ekonomiassistent susanne@misu.su.se 08‑162401
Eronn, Ingrid Studievägledare ingrid.eronn@misu.su.se
Finke, Kathrin Doktorand kathrin.finke@misu.su.se 08‑164421
Fitch, Anna Postdoktor anna.fitch@misu.su.se 08‑163606
Flynn, Clare Postdoktor clare.flynn@misu.su.se
Frey, Lena Anna Doktorand lena.frey@misu.su.se 08‑162396
Geoffroy, Gaspard Forskningsassistent gaspard.geoffroy@misu.su.se 08‑164396
Gumbel, Jörg Professor i atmosfärfysik gumbel@misu.su.se 08‑164343
Gustafsson, Nils Gäst nilsg@misu.su.se
Hagman, Martin Doktorand martin.hagman@misu.su.se
Hannachi, Abdelwaheb Universitetslektor a.hannachi@misu.su.se 08‑164351
Hartisch, Jennifer Master student jennifer.hartisch@misu.su.se
Hartung, Kerstin Doktorand kerstin.hartung@misu.su.se
Hedin, Jonas Forskare jhedi@misu.su.se 08‑164346
Heintzenberg, Jost Gästprofessor jost@misu.su.se
Holt, Jareth Postdoktor jareth.holt@misu.su.se
Höpner, Friederike Doktorand friederike@misu.su.se 08‑164347
Ickes, Luisa PostDoc luisa.ickes@misu.su.se
Iqbal, Waheed Doktorand waheed.iqbal@misu.su.se 08‑162407
Johansson, Margurite Personaladministratör margurite.johansson@misu.su.se 08‑164334
Johansson, Erik Doktorand erikj@misu.su.se
Jönsson, Aiden Doktorand aiden.jonsson@misu.su.se
Karetnikov, Sergej Data- och Systemtekniker sergej.karetnikov@misu.su.se 08‑164332
Karlsson, Bodil Biträdande lektor bodil@misu.su.se
Kjellström, Erik Universitetslektor erik.kjellstrom@misu.su.se
Kondetharayil Soman, Arunraj Doktorand arunraj.kondetharayil@misu.su.se 08‑164359
Koszalka, Inga Lektor inga.koszalka@misu.su.se 08‑164314
Krishnan, Srinath Postdoktor srinath.krishnan@misu.su.se
Kuilman, Maartje Sanne Doktorand maartje.kuilman@misu.su.se
Källén, Erland Professor erland.kallen@misu.su.se 08‑164365
Lagerklint, Marianne Web/Administratör marianne.lagerklint@misu.su.se 08‑162534
Leck, Caroline Professor i kemisk meteorologi lina@misu.su.se 08‑164354
Lewinschal, Anna Postdoktor anna.lewinschal@misu.su.se 08‑164352
Li, Xiangyu Doktorand xiang-yu.li@misu.su.se
Lohmann, Ulrike Gästprofessor ulrike.lohmann@misu.su.se
Lundberg, Peter Professor i fysisk oceanografi peter.lundberg@misu.su.se 08‑161735
Mauritsen, Thorsten Universitetslektor thorsten.mauritsen@misu.su.se 08‑164358
Megner, Linda Forskare linda@misu.su.se 08‑163151
Messori, Gabriele Postdoktor gabriele.messori@misu.su.se
Modak, Angshuman Postdoctor angshuman.modak@misu.su.se
Mohanan, Ashwin Vishnu Postdoktor avmo@misu.su.se 08‑164425
Monteiro, Joy Postdoktor joy.monteiro@misu.su.se
Murto, Sonja Doktorand sonja.murto@misu.su.se
Nilsson, Johan Professor i Meteorologi nilsson@misu.su.se 08‑161736
Nilsson, Emmy Forskningsingenjör emmy.nilsson@misu.su.se 08‑164103
Nycander, Jonas Professor i fysisk oceanografi jonas@misu.su.se 08‑164336
Nygren, Eva Doktorand eva.nygren@misu.su.se
Nygård, Tiina Gäst tiina.nygard@misu.su.se
Pausata, Francesco Salvatore Rocco Postdoktor francesco.pausata@misu.su.se
Pierrehumbert, Ray Gästforskare ray@misu.su.se
Ping, Li Student li.ping@misu.su.se
Prytherch, John Forskare john.prytherch@misu.su.se 08‑164373
Pyykkö, Joakim Doktorand joakim.pyykko@misu.su.se
Renoult, Martin Doktorand martin.renoult@misu.su.se
Rodhe, Henning Professor i kemisk meteorologi rodhe@misu.su.se
Roquet, Fabien Forskare roquet@misu.su.se
Rossby, Thomas Gästforskare thomas.rossby@misu.su.se
Sagoo, Navjit Postdoktorand navjit.sagoo@misu.su.se
Scher, Sebastian Doktorand sebastian.scher@misu.su.se 08‑164344
Schmerling, Hendrik Student hendrik.schmerling@misu.su.se
Sedlar, Joseph Postdoktor josephs@misu.su.se
Siegel, Karolina Doktorand karolina.siegel@misu.su.se
Sotiropoulou, Georgia Postdok georgia.sotiropoulou@misu.su.se
Stegman, Jacek Forskare jacek@misu.su.se 08‑162408
Svensson, Gunilla Professor i Meteorologi gunilla@misu.su.se 08‑164337
Söderlund, Jan Institutionstekniker janne@misu.su.se 08‑162405
Tjernström, Michael Professor i gränsskiktsmeteorologi michaelt@misu.su.se 08‑163110
Toniazzo, Thomas Postdok thomas.toniazzo@misu.su.se
Undorf, Sabine Postdoctor sabine.undorf@misu.su.se 08‑164429
Uribe Cortes, Alejandro Doktorand alejandro.uribe-cortes@misu.su.se 08‑161028
Walberg, Nils Forskningsingenjör nils@misu.su.se 08‑162426
Wang, Tongmei Doktorand tongmei.wang@misu.su.se 08‑162403
Wen, Qin Student qin.wen@misu.su.se
Yang, Li Student li.yang@misu.su.se
Ying, Liu Postdoktor liu.ying@misu.su.se
You, Cheng Doktorand cheng.you@misu.su.se 08‑162409
Zi, Qian Student qian.zi@misu.su.se
Ödalen, Malin Doktorand malin.odalen@misu.su.se 08‑162402

Contact Information

Phone: +46(0)8-16 20 00 (switchboard)

Visiting address
Arrhenius Laboratory, 6th Floor
Svante Arrhenius Väg 16C
Frescati Campus

Mailing address
Department of Meteorology
Stockholm University
106 91 Stockholm
Sweden

Invoice address
(Swedish invoices only)
Stockholms universitet
Postbox 50741
202 70 Malmö
Obs! Ange: 404 i referensraden