People-old

Meteorologiska institutionen (MISU)

Name Title E-mail/Telephone
Ahlm, Lars Postdoktor lars.ahlm@misu.su.se
Aldama Campino, Aitor Doktorand aitor.aldamacampino@misu.su.se 08‑162416
Babiker, Abubakr Forskare abubakr@misu.su.se
Bardakov, Roman Doktorand roman.bardakov@misu.su.se 08‑162419
Baró Pèrez, Alejandro Doktorand alejandro.baro-perez@misu.su.se 08‑161735
Bender, Frida Biträdande lektor frida.bender@misu.su.se 08‑161082
Benze, Susanne Postdoktor susanne.benze@misu.su.se 08‑164345
Beran, Jakob Doktorand jakob.beran@misu.su.se 08‑161379
Berglund, Sara Doktorand sara.berglund@misu.su.se 08‑162406
Broman, Lina Doktorand lina.broman@misu.su.se 08‑164340
Broomé, Sara Doktorand sara.broome@misu.su.se 08‑162350
Bulatovic, Ines Doktorand ines.bulatovic@misu.su.se
Böö, Sebastian Lic sebastian.boo@misu.su.se
Caballero, Rodrigo Professor i dynamisk meteorologi rodrigo@misu.su.se 08‑164349
Carlman, Åsa Kommunikatör asa.carlman@misu.su.se 08‑164339
Carlson, Henrik Doktorand henrik@misu.su.se
Chafik, Léon Forskare leon.chafik@misu.su.se 08‑164006
Christensen, Ole Martin Postdoktor olemartin.christensen@misu.su.se
Dahlberg, Anita Administrativ Chef vik anita.dahlberg@misu.su.se 08‑164353
de Haan, Albert Ekonom adh@misu.su.se 08‑164331
Dekker, Evelien Doktorand evelien.dekker@misu.su.se 08‑164325
Dey, Dipanjan Doktorand dipanjan.dey@misu.su.se 08‑164333
Dillner, Joachim Forskningsingenjör joachim.dillner@misu.su.se 08‑162410
Dimitrelos, Antonios Doktorand antonios.dimitrelos@misu.su.se 08‑162411
Döös, Kristofer Professor i Klimatmodellering doos@misu.su.se 08‑161734
Ekman, Annica Professor i meteorologi annica@misu.su.se 08‑162397
Ericson, Susanne Ekonomiassistent susanne@misu.su.se 08‑162401
Eronn, Ingrid Studievägledare ingrid.eronn@misu.su.se
Fitch, Anna Postdoktor anna.fitch@misu.su.se
Frey, Lena Anna Doktorand lena.frey@misu.su.se 08‑162396
Gumbel, Jörg Professor i atmosfärfysik gumbel@misu.su.se 08‑164343
Gustafsson, Nils Gäst nilsg@misu.su.se
Hagman, Martin Doktorand martin.hagman@misu.su.se
Hannachi, Abdelwaheb Universitetslektor a.hannachi@misu.su.se 08‑164351
Hartung, Kerstin Doktorand kerstin.hartung@misu.su.se 08‑162414
Hedin, Jonas Forskare jhedi@misu.su.se 08‑164346
Heintzenberg, Jost Gästprofessor jost@misu.su.se
Hendrickx, Koen Doktorand koen.hendrickx@misu.su.se 08‑162404
Höpner, Friederike Doktorand friederike@misu.su.se 08‑164347
Ickes, Luisa PostDoc luisa.ickes@misu.su.se
Iqbal, Waheed Doktorand waheed.iqbal@misu.su.se 08‑162407
Johansson, Margurite Personaladministratör margurite.johansson@misu.su.se 08‑164334
Johansson, Erik Doktorand erikj@misu.su.se
Karetnikov, Sergej Data- och Systemtekniker sergej.karetnikov@misu.su.se 08‑164332
Karlsson, Bodil Biträdande lektor bodil@misu.su.se 08‑164348
Kjellström, Erik Universitetslektor erik.kjellstrom@misu.su.se
Koszalka, Inga Lektor inga.koazalka@misu.su.se
Krishnan, Srinath Postdoktor srinath.krishnan@misu.su.se
Kuilman, Maartje Sanne Doktorand maartje.kuilman@misu.su.se 08‑162395
Källén, Erland Professor erland.kallen@misu.su.se 08‑164365
Leck, Caroline Professor i kemisk meteorologi lina@misu.su.se 08‑164354
Lewinschall, Anna Postdoktor anna.lewinschal@misu.su.se 08‑164352
Li, Xiangyu Doktorand xiang-yu.li@misu.su.se
Lindkvist, Marcus Student markus.lindkvist@misu.su.se
Lindvall, Jenny Forskare jenny.lindvall@misu.su.se 08‑163151
Lohmann, Ulrike Gästprofessor ulrike.lohmann@misu.su.se
Lundberg, Peter Professor i fysisk oceanografi peter.lundberg@misu.su.se 08‑161735
Mauritsen, Thorsten Universitetslektor thorsten.mauritsen@misu.su.se
Megner, Linda Forskare linda@misu.su.se 08‑162534
Messori, Gabriele Postdoktor gabriele.messori@misu.su.se 08‑161081
Monteiro, Joy Postdoktor joy.monteiro@misu.su.se 08‑161080
Murto, Sonja Doktorand sonja.murto@misu.su.se
Nilsson, Johan Professor i Meteorologi nilsson@misu.su.se 08‑161736
Nilsson, Emmy Forskningsingenjör emmy.nilsson@misu.su.se 08‑164103
Nycander, Jonas Professor i fysisk oceanografi jonas@misu.su.se 08‑164336
Nygren, Eva Doktorand eva.nygren@misu.su.se 08‑164350
Pausata, Francesco Salvatore Rocco Postdoktor francesco.pausata@misu.su.se
Pauthenet, Etienne Doktorand etienne.pauthenet@misu.su.se 08‑162387
Pierrehumbert, Ray Gästforskare ray@misu.su.se
Prytherch, John Forskare john.prytherch@misu.su.se 08‑164373
Renoult, Martin Doktorand martin.renoult@misu.su.se
Rodhe, Henning Professor i kemisk meteorologi rodhe@misu.su.se 08‑164342
Roquet, Fabien Forskare roquet@misu.su.se 08‑164232
Rossby, Thomas Gästforskare thomas.rossby@misu.su.se
Sagoo, Navjit Postdoktorand navjit.sagoo@misu.su.se
Scher, Sebastian Doktorand sebastian.scher@misu.su.se 08‑164344
Sedlar, Joseph Postdoktor josephs@misu.su.se
Seigel, Karolina Doktorand karolina.seigel@misu.su.se
Stanev, Marin Doktorand marin.stanev@misu.su.se 08‑162413
Stegman, Jacek Forskare jacek@misu.su.se 08‑162408
Svensson, Gunilla Professor i Meteorologi gunilla@misu.su.se 08‑164337
Söderlund, Jan Institutionstekniker janne@misu.su.se 08‑162405
Sönnert, Eric Studievägledare eric.sonnert@misu.su.se 08‑162418
Tjernström, Michael Professor i gränsskiktsmeteorologi michaelt@misu.su.se 08‑163110
Uribe Cortes, Alejandro Doktorand alejandro.uribe-cortes@misu.su.se
Walberg, Nils Forskningsingenjör nils@misu.su.se 08‑162426
Wang, Tongmei Doktorand tongmei.wang@misu.su.se 08‑162403
Wett, Simon Postdoktor simon.wett@misu.su.se
Ying, Liu Postdoktor liu.ying@misu.su.se 08‑163546
You, Cheng Doktorand cheng.you@misu.su.se 08‑162409
Ödalen, Malin Doktorand malin.odalen@misu.su.se 08‑162402
Öhrström, Agneta 1:e forskningsingenjör agneta@misu.su.se

Contact Information

Phone: +46-8-16 43 53
Fax:     +46-8-15 71 85

Visiting address
Arrhenius Laboratory, 6th Floor
Svante Arrhenius Väg 16C
Frescati Campus

Mailing address
Department of Meteorology
Stockholm University
106 91 Stockholm
Sweden

Invoice address
(Swedish invoices only)
Stockholms universitet
Postbox 50741
202 70 Malmö
Obs! Ange: 404 i referensraden