People-old

Meteorologiska institutionen (MISU)

Name Title E-mail/Telephone
Ahlm, Lars Postdoktor lars.ahlm@misu.su.se 08‑164344
Aldama Campino, Aitor Doktorand aitor.aldamacampino@misu.su.se 08‑162416
Babiker, Abubakr Forskare abubakr@misu.su.se
Bardakov, Roman Doktorand roman.bardakov@misu.su.se
Bender, Frida Biträdande lektor frida.bender@misu.su.se 08‑161082
Benze, Susanne Postdoktor susanne.benze@misu.su.se 08‑164345
Beran, Jakob Doktorand jakob.beran@misu.su.se 08‑161379
Berglund, Susanna Personaladministratör susanna.berglund@misu.su.se 08‑162398
Berglund, Sara Doktorand sara.berglund@misu.su.se 08‑162406
Bourgeois, Quentin Postdoktor quentin.bourgeois@misu.su.se 08‑164236
Brannigan, Liam Postdoktor liam.brannigan@misu.su.se 08‑164335
Broman, Lina Doktorand lina.broman@misu.su.se 08‑164340
Broomé, Sara Doktorand sara.broome@misu.su.se 08‑162350
Bulatovic, Ines Doktorand ines.bulatovic@misu.su.se
Caballero, Rodrigo Professor i dynamisk meteorologi rodrigo@misu.su.se 08‑164349
Carlson, Henrik Doktorand henrik@misu.su.se 08‑162664
Chafik, Leon Forskare leon.chafik@misu.su.se
Charlson, Robert Gästföreläsare robert.charlson@misu.su.se
Christensen, Ole Martin Postdoktor olemartin.christensen@misu.su.se
Dahlberg, Anita Administrativ Chef vik anita.dahlberg@misu.su.se 08‑164353
De Haan, Albert Ekonom adh@misu.su.se 08‑164331
Dekker, Evelien Doktorand evelien.dekker@misu.su.se
Dey, Dipanjan Doktorand dipanjan.dey@misu.su.se 08‑164333
Dillner, Joachim Forskningsingenjör joachim.dillner@misu.su.se 08‑162410
Dimitrelos, Antonios Doktorand antonios.dimitrelos@misu.su.se 08‑162411
Döös, Kristofer Professor i Klimatmodellering doos@misu.su.se 08‑161734
Ekman, Annica Professor i meteorologi annica@misu.su.se 08‑162397
Ericson, Susanne Ekonomiassistent susanne@misu.su.se 08‑162401
Fitch, Anna Postdoktor anna.fitch@misu.su.se
Fransner, Filippa Doktorand filippa@misu.su.se 08‑164339
Frej Ekman, Susanne Kommunikatör susanne.ekman@misu.su.se 08‑161751
Frey, Lena Anna Doktorand lena.frey@misu.su.se 08‑162396
Gadd, Therese Studievägledare therese.gadd@misu.su.se 08‑162418
Gumbel, Jörg Professor i atmosfärfysik gumbel@misu.su.se 08‑164343
Gustafsson, Nils Gäst nilsg@misu.su.se
Hamacher-Barth, Evelyne Forskningsassistent evelyne@misu.su.se 08‑164338
Hannachi, Abdelwaheb Universitetslektor a.hannachi@misu.su.se 08‑164351
Hartung, Kerstin Doktorand kerstin.hartung@misu.su.se 08‑162414
Hedin, Jonas Forskare jhedi@misu.su.se 08‑164346
Heintzenberg, Jost Gästprofessor jost@misu.su.se
Hendrickx, Koen Doktorand koen.hendrickx@misu.su.se 08‑162404
Hieronymus, Magnus Forskare magnus.hieronymus@misu.su.se
Höpner, Friederike Doktorand friederike@misu.su.se 08‑164347
Ickes, Luisa PostDoc luisa.ickes@misu.su.se
Iqbal, Waheed Doktorand waheed.iqbal@misu.su.se 08‑162407
Johansson, Margurite Personaladministratör margurite.johansson@misu.su.se 08‑164334
Johansson, Erik Doktorand erikj@misu.su.se
Karlsson, Bodil Biträdande lektor bodil@misu.su.se 08‑164348
Kjellström, Erik Universitetslektor erik.kjellstrom@misu.su.se
Krishnan, Srinath Postdoktor srinath.krishnan@misu.su.se
Kuilman, Maartje Sanne Doktorand maartje.kuilman@misu.su.se 08‑162395
Kupiszewski, Piotr Forskare piotr@misu.su.se 08‑161028
Kwasniak, Frank Forskare frank.kwasniak@misu.su.se
Källén, Erland Professor erland.kallen@misu.su.se 08‑164365
Leck, Caroline Professor i kemisk meteorologi lina@misu.su.se 08‑164354
Lewinschall, Anna Postdoktor anna.lewinschal@misu.su.se 08‑164352
Li, Xiang-Yu Doktorand xiang-yu.li@misu.su.se
Lind, Petter Doktorand petter@misu.su.se
Lindborg, Malva Vik Studievägledare malva.lindborg@misu.su.se
Lindkvist, Marcus Student markus.lindkvist@misu.su.se
Lindstedt, David Doktorand david@misu.su.se
Lindvall, Jenny Forskare jenny.lindvall@misu.su.se 08‑163151
Lohmann, Ulrike Gästprofessor ulrike.lohmann@misu.su.se
Lundberg, Peter Professor i fysisk oceanografi peter.lundberg@misu.su.se 08‑161735
Megner, Linda Forskare linda@misu.su.se 08‑162534
Messori, Gabriele Postdoktor gabriele.messori@misu.su.se 08‑161081
Monteiro, Joy Postdoktor joy.monteiro@misu.su.se 08‑161080
Nilsson, Johan Professor i Meteorologi nilsson@misu.su.se 08‑161736
Nilsson, Emmy Forskningsingenjör emmy.nilsson@misu.su.se 08‑164103
Nycander, Jonas Professor i fysisk oceanografi jonas@misu.su.se 08‑164336
Nygren, Eva Doktorand eva.nygren@misu.su.se 08‑164350
Pausata, Francesco Salvatore Rocco Postdoktor francesco.pausata@misu.su.se 08‑163696
Pauthenet, Etienne Doktorand etienne.pauthenet@misu.su.se 08‑162387
Pierrehumbert, Ray Gästforskare ray@misu.su.se
Prytherch, John Forskare john.prytherch@misu.su.se 08‑164373
Rodhe, Henning Professor i kemisk meteorologi rodhe@misu.su.se 08‑164342
Roquet, Fabien Forskare roquet@misu.su.se 08‑164232
Rossby, Thomas Gästforskare thomas.rossby@misu.su.se
Scher, Sebastian Doktorand sebastian.scher@misu.su.se
Sedlar, Joseph Forskare joseph.sedlar@misu.su.se
Seigel, Karolina Doktorand karolina.seigel@misu.su.se
Seo, Mikael Forskningsingenjör mikael.seo@misu.su.se 08‑161731
Shen, Xingchen Gäst xingchen.shen@misu.su.se
Sigray, Peter Adjungerad professor peters@misu.su.se
Sotiropoulou, Georgia Doktorand georgia@misu.su.se 08‑162398
Stanev, Marin Doktorand marin.stanev@misu.su.se 08‑162413
Stegman, Jacek Forskare jacek@misu.su.se 08‑162408
Strandberg, Gustav Doktorand gustav@misu.su.se
Svensson, Gunilla Professor i Meteorologi gunilla@misu.su.se 08‑164337
Söderlund, Jan Institutionstekniker janne@misu.su.se 08‑162405
Sönnert, Eric Studievägledare eric.sonnert@misu.su.se
Thelander, Jimmy Systemtekniker jimmy.thelander@misu.su.se 08‑164332
Tjernström, Michael Professor i gränsskiktsmeteorologi michaelt@misu.su.se 08‑163110
Walberg, Nils Forskningsingenjör nils@misu.su.se 08‑162426
Waldau, Anna-Karin Projektmedarbetare Snabbspåret/ULV annakarin.waldau@su.se
Wang, Tongmei Doktorand tongmei.wang@misu.su.se 08‑162403
Vassel, Maiken Assistent maiken.vassel@misu.su.se
Wesslén, Cecilia Kommunikatör & Administratör cecilia@misu.su.se
Woods, Cian Doktorand cian@misu.su.se 08‑162536
Ying, Liu Postdoktor liu.ying@misu.su.se 08‑163546
You, Cheng Doktorand cheng.you@misu.su.se 08‑162409
Zarroug, Mondheur Doktorand moundheur@fysik.su.se
Ödalen, Malin Doktorand malin.odalen@misu.su.se 08‑162402
Öhrström, Agneta 1:e forskningsingenjör agneta@misu.su.se 08‑162419

Contact Information

Phone: +46-8-16 43 53
Fax:     +46-8-15 71 85

Visiting address
Arrhenius Laboratory, 6th Floor
Svante Arrhenius Väg 16C
Frescati Campus

Mailing address
Department of Meteorology
Stockholm University
106 91 Stockholm
Sweden

Invoice address
(Swedish invoices only)
Stockholms universitet
Postbox 50741
202 70 Malmö
Obs! Ange: 404 i referensraden

Press and Media Relations
Susanne Frej Ekman
susanne.ekman@misu.su.se
+46-8-16 17 51